Karlovy Vary

Ekstra turlara geri dön

Karlovy Vary

Süre: 8 saat

Dünyaca ünlü, ortaçağdan beri Avrupa Aristokrasisi ve Sosyetesi'nin gözbebeği, Orta Avrupa'nın kaplıca ve ılıca merkezi Karlovy Vary.


Karlovy Vary (Almanca: Karlsbad), İngilizce Carlsbad diye anılan, Çek Cumhuriyeti'nin Bohemya bölgesinde bulunan ve kaplıcalarıyla ünlü turizm kentidir. Batı Bohemya'da 1370'de İmparator Karel (Charles, Karl) IV tarafından kuruldu. "Kralın Banyosu" anlamına gelen kenti bugüne kadar dünyadaki pek çok ünlü siyasi, asker ya da sanatçı ziyaret etti.
Ohře, Rolava ve Tepla nehirlerinin kesiştiği noktada kurulmuş olan kentte 13’ü büyük, 300’ü de küçük sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Karlovy Vary’de bulunan masalsı yapıların bazıları, zamanında çok ünlü isimlerin evleriydi. Örneğin, ünlü besteciler Dvořak, Mozart, ünlü düşünür J.W.Goethe bunlardan bazılarıdır. Günümüzde bu evlerin ve otellerin çoğunun mülkiyeti, pek çok Rus zenginine aittir.

Şehrin merkezindeki insanlar geçimlerini turizmden kazanmaktadır. Caddelerde hediyelik eşya satan pek çok dükkan ya da büfe tarzı küçük işletmeler mevcut. En popüler olan hediyelik eşya ise, yürürken çoğu insanın elinde gördüğünüz minik birer çaydanlık şeklindeki, imbikli porselen dar kupalar.

Tertemiz havası ve suyu ile ayrıcalıklı bir kaplıca şehri olan Karlovy Vary’e insanların bir diğer geliş amacı da, hastalıklarına derman aramak. Mustafa Kemal Atatürk, 1. Dünya Savaşı sırasında geçirdiği böbrek hastalığının tedavisi için 1918 yılında önce Viyana, sonra Karlsbad’da yani Karlovy Vary’de tedavi olmuştu. Atatürk’ün kendi el yazısıyla Osmanlıca ve Fransızca yazdığı bu hatırat, altı deftere yazılmıştı. Kent o tarihlerde Avusturya/Macaristan İmparatorluğu sınırları içindeydi.

Sıcak su kaynaklarının en önemlileri olan Market Colonnade, Mill Colonnade (Columnata Mlýnska) ve Hot Sprudel (73 derece sıcaklığı ile) Vřidelní Kolonada görülmesi gereken yerlerden bazıları… Şehrin pekçok yerinde yer altından çıkan buharı görmek mümkün.

Kentte, dünya markalarını satan pek çok mağazanın yanı sıra, gerçek Bohemya kristallerinin satıcıları, modern eserlerin sergilendiği sanat galerileri ve yine ünlü Swarovski markasının ürünlerinin satıldığı mağazaları keyifle turlayıp, kendinize uygun bir şeyler satın alabilirsiniz. Ayrıca kentin çok ama çok ince kağıt helvası meşhurdur.

Çeklerin meşhur likörü Becherovka, ilk defa bu şehirde Jan Becher isimli bir doktor tarafından, birçok farklı baharat ve şifalı bitki karıştırılarak, ağrıları dindirmek için ilaç olarak tasarlanmış. Karışıma alkol ekleyince tadının çok güzel olduðunu görmüş ve 1807 yılında ortaya tarçın/karanfil aroması baskın olan bu likör çıkmış.

Dünyaca ünlü uluslararası Karlovy Vary Film Festivali de şehrin marka değerine çok büyük katkı yapmaktadır. Kent, her yıl Temmuz ayında yapılan Kristal Küre Ödülleri ile tüm dünya medyasında adından söz ettirmektedir…


Ekstra turlara geri dön


İndirimli promosyon paketlerini görebilmek için kullanıcı olarak giriş yapmalısınız.

YENİLİKLER

PRAG'da SİHİRLİ NOEL

PRAG'da SİHİRLİ NOEL

Büyülü Prag'da Corinthia Prague'da Noel Keyfi

Büyülü Prag'da Corinthia Prague'da Noel Keyfi

5 yıldızlı Corinthia Prague Oteli'nde

2 gece konaklamalı Noel Paketleri

189 EURO'dan başlayan fiyatlarla...

TRS Lines Prag ofici ana sayfa

Acenta Giriş:

Kayıt